Ziemia urodzajna. Gdzie jej szukać?
Zacznijmy od ogólnej definicji, czym właściwie jest urodzajność gleby. W gleboznawstwie rolniczym to jej zdolność do zaspokajania potrzeb roślin i wydawania plonu. Na co dzień, potocznie, o ziemi urodzajnej mówimy po prostu wtedy, gdy da się na niej zasiać lub zasadzić to co chcemy. Rośliny mogą na niej rosnąć i się utrzymywać. Gdzie jej szukać, gdy potrzebujemy naprawdę konkretnych objętości?
Ziemia urodzajna ze sklepu ogrodniczego lub marketu budowlanego
Gdy szukamy informacji na temat ziemi urodzajnej, w pierwszej kolejności docieramy do materiałów publikowanych przez sklepy ogrodnicze i markety budowlane z ogrodniczymi sekcjami. Tam rzeczywiście możemy kupić różne rodzaje gleb o wskazanych zastosowaniach, czy uniwersalną ziemię w workach. To się sprawdza, gdy na przykład planujemy wymienić podłoże w domowych doniczkach, czy w kwietnikach przy wejściu na posesję. Jednak gdzie szukać ziemi urodzajnej w korzystnej cenie, jeżeli potrzebujemy jej naprawdę sporo, a koszty zakupu w sklepie byłyby dla naszego budżetu wysokie?
Dostawa urodzajnej ziemi prosto z wykopu
Załóżmy, że na naszej posesji wyznaczyliśmy sobie miejsce, w którym będzie zlokalizowany trawnik, ale nie taki z rolki – kwiecista, naturalna łąka, na której może kiedyś dodatkowo posadzimy owocowe drzewka. Trudno sobie wyobrazić, że kupimy kilkanaście, czy kilkadziesiąt worków z ziemią w sklepie i będziemy ją w tym miejscu układać. Alternatywą jest ziemia urodzajna wybrana z wykopu, którą może nam dostarczyć firma oferujące prace ziemne.
Wykopy pod fundamenty budynków i innych obiektów, czy wykopy na potrzeby instalacji kablowych lub rurociągów. To opłacalne dla obu stron, bo firma po prostu pozyskuje materiał podczas realizacji swoich zleceń i odsprzedaje je klientom, zapewniając przy tym transport. Oczywiście nie każdy materiał z wykopów to urodzajna gleba idealna do ogrodu, bo też np. piaski i żwiry, jednak na takie materiały również jest na rynku zapotrzebowanie. Wystarczy dopytać o ofertę odpowiednią dla siebie.