logo
  • banner

wykop

Jak zabezpieczyć wykop?

Dodano 05.08.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Na placu budowy obowiązują ścisłe zasady bezpieczeństwa. Jest to spowodowane dużym ryzykiem spowodowanym pracą z ciężkim sprzętem i w niebezpiecznych warunkach. Na budowie co roku przydarza się bardzo dużo wypadków. Z tego względu wszelkie prace powinny być odpowiednio zabezpieczone i zaplanowane. Nie inaczej jest z wykopami.

W jaki sposób powinny być zabezpieczone wykopy?

Podstawą bezpieczeństwa jest działanie według planu robót ziemnych. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy dokładnie zapoznać się z planem i zasadami panującymi na placu. Zarówno wykonanie wykopu, zabezpieczenie go jak i inne prace ziemne warto powierzyć firmie specjalizującej się w tego typu pracach. Dzięki temu mamy pewność, że prace zostaną wykonane dobrze i w pełni bezpiecznie. Pierwszym krokiem do wykonania wykopu jest wytyczenie dróg, dzięki czemu będzie możliwy bezpieczny ruch po placu budowy. Cały plac budowy powinien zostać ogrodzony. Każda droga powinna być oddalona od krawędzi wykopu minimum 60 centymetrów. Teren wokół wykopu, jak i droga muszą zostać wyposażone w rozwiązania techniczne, mające na celu uniemożliwienie zalania wykopu. Ważne jest również ułatwienie odprowadzania wód opadowych.

Wykop musi zostać zabezpieczony w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić osobom pracującym lub postronnym wpadnięcie do niego. W sytuacji, gdy głębokość wykopu przekracza jeden metr, należy wykonać wejście i wyście, zapewniające bezpieczeństwo w okolicy wykopu. Bezpieczeństwo musi zostać zachowane nie tylko w dzień, podczas pracy na budowie, ale również w nocy. Wykop należy obstawić barierkami ostrzegawczymi składającymi się z desek pomalowanych na biało – czerwono. Aby podnieść poziom bezpieczeństwa, warto zamontować czerwone światło ostrzegawcze. Ten system stosowany jest po zmroku, gdy prace budowlane są wstrzymane. Deski, z których wykonane są barierki powinny mieć  szerokość 15 centymetrów. Należy je umieścić na poręczy ochronnej na wysokości 1,1 metra. Odległość wykopu od bariery powinna wynosić minimum jeden metr.

Praca w wykopie związana jest również z innym niebezpieczeństwem, a mianowicie z osuwaniem się ścian. Tego typu problemy można rozwiązać podpierając ściany, lub stosując metodę skarpowania. Innym sposobem jest obudowanie ściany przed osunięciem. Sposób ochrony przed osunięciami jest dobierany indywidualnie do każdego wykopu.