logo
  • banner

teren

Przygotowanie terenu pod budowę. Krok po kroku

Dodano 03.05.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Wznoszenie budynku to proces, który składa się z wielu etapów. Niektóre z nich nie wiążą się nawet bezpośrednio ze stawianiem konstrukcji, tylko mają raczej charakter przygotowawczy. Jest tak na przykład z powstawaniem planu budowy. Wiadomo, że bez sporządzenia takiego dokumentu nie powstanie żaden dom jednorodzinny, blok mieszkaniowy czy innego typu budynek. Do początkowych etapów wznoszenia konstrukcji zalicza się też przygotowanie terenu pod budowę. To kluczowy krok, od którego zależy powodzenie kolejnych działań.

Przygotowanie terenu pod budowę, jak każdy etap procesu budowlanego, składa się z kilku kroków. Muszą one następować po sobie z zachowaniem określonego porządku, a ich realizacji powinna towarzyszyć najwyższa staranność. Od tego, jak przebiegnie każdy z nich, uzależniony jest bowiem dalszy sukces budowy. Aby budynek był stabilny i służył przez długie lata, musi być on wszak postawiony na stabilnym podłożu.

Jaka kolejność etapów obowiązuje podczas przygotowania terenu pod budowę?

Na początku należy odpowiednio ogrodzić teren budowy oraz wyznaczyć drogi budowlane. Ta pierwsza czynność pozwoli jasno określić, na jakiej części przestrzeni mają prawo poruszać się robotnicy. Wytyczenie dróg pomoże zaś osobom pracującym na budowie w sprawnym wykonywaniu zadań. Następne w kolejności jest usunięcie z terenu budowy tych drzew i krzewów, które mogłyby przeszkadzać w przeprowadzaniu prac. Warto więc rozeznać się w tym, które z nich na pewno będą zawadzać, a które można zostawić w spokoju.

Ponieważ ważne jest, aby dom stanął na płaskim podłożu, trzeba zniwelować nierówności terenu, jeżeli takowe występują. Do tego etapu przydadzą się takie maszyny jak ciężarówka do wywozu ziemi. Warto też wyznaczyć specjalną strefę służącą do składowania materiałów budowlanych. Narzędzia i materiały, które posłużą do wzniesienia konstrukcji, muszą bowiem zostać odpowiednio zabezpieczone. Kiedy już wszystkie poprzednie kroki zostaną wykonane, pozostaje jedynie wykopać ziemię pod fundamenty. To najważniejszy etap przygotowania terenu pod budowę. Do jego realizacji najlepiej sprawdzi się więc profesjonalna ekipa.