logo
  • banner

Wyburzanie budynku

Różnice między rozbiórką a wyburzeniem

Dodano 03.06.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Podczas gdy elementy, pozyskiwane w czasie rozbiórki budynku, da się ponowie wykorzystać, jego wyburzenie zakłada całkowitą, trwałą i nieodwracalną jego likwidację, czyli zniszczenie wszystkich elementów.

Jakie są inne różnice między wyburzeniem, a rozbiórką dowiesz się z naszego wpisu.

Wyburzenie

Wyburzenie budynku polega na jego całkowitej destrukcji, a wyburzeniowe prace odbywają się w sposób mechaniczny za pomocą maszyn wyburzeniowych:

  • koparek
  • dźwigów
  • spycharek
  • walców

Oprócz metod tradycyjnych, stosowanych podczas wyburzeń, wskazać można także na bardziej nowoczesne, zakładające użycie specjalnych nożyc hydraulicznych, młotów pneumatycznych czy ładunków wybuchowych.

Proces wyburzenia zazwyczaj przebiega bardzo szybko, sprawnie i bezpiecznie. Elementy zlikwidowanego budynku podlegają destrukcji oraz nie nadają się do odzyskania i ponownego użycia, dlatego ich utylizacja nie nastręcza zbyt wielu problemów.

Rozbiórka

Jeśli natomiast zależy nam na tym, aby odzyskać część elementów z budynku, który mamy rozebrać, warto zastanowić się nad jego rozbiórką. Okazuje się jednak, że aby jej dokonać, spełnić trzeba będzie kilka formalności.

Zgodnie z Prawem Budowlanym, rozbiórki budynku można dokonać na podstawie zgłoszenia, w sytuacji, gdy o budynek mierzy poniżej 8 m lub jeśli znajduje się w odległości od granicy działki mniejszej niż połowa jego wysokości. Pozwolenie natomiast będzie wymagane gdy organ administracji architektoniczno-budowlanej nałoży obowiązek uzyskania go lub budynek nie spełnia wyżej wymienionych warunków.

Oprócz konieczności wynajęcia lub zakupienia odpowiedniego sprzętu do rozbiórki, niezbędne będzie także wyznaczenie miejsca, w którym składować będziemy gruz oraz inne elementy konstrukcyjne. Trzeba także zawczasu pomyśleć o tym, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przetransportować je w wybrane miejsce. Należy także zadbać o bezpieczeństwo osób, uczestniczących w rozbiórce. Na budowie bowiem o wypadek nietrudno.