Jak powstają wykopy pod budynki?
Wykopy pod budynek stanowią pierwszy punkt w procesie budowy domu. Ta z pozoru łatwa czynność odpowiada za wytrzymałość i stabilność konstrukcji, dlatego do jej realizacji potrzebne jest doświadczenie i uważność fachowców – niepoprawnie przeprowadzony wykop fundamentów skutkować może bowiem pęknięciami i podmoknięciami konstrukcji. Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie tego zabiegu jest pora roku prowadzenia wykopów. Zalecanym czasem do prawidłowego przeprowadzenia tych robót jest okres od wiosny do jesieni.
Wykopy pod fundamenty – o czym należy pamiętać?
Ułatwieniem w przeprowadzeniu wykopów pod fundamenty jest wykonanie specjalistycznych badań geotechnicznych pozwalających na sprawdzenie składu gruntu na działce – takie działanie ma na celu dobranie najkorzystniejszych i najbardziej opłacalnych rozwiązań. Kolejnym etapem prac jest wytyczenie obrysu domu przez geodetę, które polega na określeniu i zaznaczeniu linii, wzdłuż których przebiegać będą wykopy. W projekcie podana musi zostać ich głębokość i szerokość, które dobierane są na podstawie rodzaju gruntu oraz kilku innych wartości podłoża. Prowadzenie wykopów pod budynki odbywa się zazwyczaj przy pomocy koparki, jednak eksperci od prac ziemnych zaznaczają, że w niektórych sytuacjach pracować należy w sposób tradycyjny, z wykorzystaniem łopaty.
Główne rodzaje wykopów pod budynki
Najbardziej pracochłonnym typem wykopów pod fundamenty jest ten z usunięciem gruntu pod obrysem budynku. Wspomniany rodzaj zabiegu zaleca się przede wszystkim w przypadku powierzchni suchych i słabo zagęszczonych, a do jego wykonania konieczne jest użycie koparki mechanicznej. Ze względu na łatwość w przeprowadzeniu, zdecydowanie częściej spotykanym typem wykopów są takie, które zakładają usuwanie gruntu w miejscu ław wylewanych w deskowaniu. Pozostałą po tym zabiegu ziemię wywieźć można poza teren budowy lub wykorzystać do innych robót na obszarze.