logo
  • banner

Jet grounting

Na czym polega zagęszczanie terenu?

Dodano 01.08.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Zwykło się mawiać, że podstawą solidnej konstrukcji każdego domu są mocne i trwałe fundamenty, jednak mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że aby fundamenty prawidłowo spełniały swoje funkcje, muszą być posadowione na odpowiednim gruncie. Często w momencie przystąpienia do prac budowlanych okazuje się jednak, że grunt jest zbyt słaby i wymaga wzmocnienia.

Właśnie temu służy zagęszczanie gruntu, czyli rodzaj prac ziemnych, którego celem jest uzyskanie gruntu o odpowiedniej wytrzymałości oraz spoistości. W tym celu stosuje się rozmaite metody, takie jak ubijanie, jet grounting czy zastrzyki z zaprawy cementowej. Zagęszczanie terenu stosuje także wtedy, gdy grunt jest:

  • zbyt wilgotny
  • za mało wilgotny

i w efekcie nie jest w stanie utrzymać fundamentów konstrukcji, co uniemożliwia pracę na placu budowy. W naszym wpisie przyjrzymy się różnym metodom zagęszczania gruntu.

Ubijanie

Jedną z najprostszych i dlatego najczęściej stosowanych metod jest ubijanie, polegające na namaczaniu gruntu piaszczystego małymi ilościami wody, a następnie jej ugniataniu urządzeniami mechanicznymi, przez co grunt zwiększa swoją gęstość. W przypadku ubijania gruntów wilgotnych zamiast wody wykorzystuje się żwir lub drobne kamienie, wbijane w ziemię.

Zaprawa cementowa

Inną metodą zagęszczania gruntu jest stosowanie zastrzyków z zaprawy cementowej. W głąb gruntu wprowadza się  płynną zaprawę cementową, wypełniającą przestrzenie międzycząsteczkowe. Metoda ta służy przede wszystkim poprawieniu szczelności i wytrzymałości gruntu. Potrzebne będą także rury stalowe, wbijane na odpowiednią głębokość.

Jet grounting

Najnowocześniejszą metodą zagęszczania gruntu jest jet grounting. Aby przeprowadzić odpowiednie czynności, potrzebny będzie zaczyn stabilizujący. Zmieszany z gruntem prowadzi do jego zagęszczenia. Zaczyn ten wtłaczany jest w ziemię za pomocą specjalnej żerdzi, wbijanej na określoną głębokość. Cały proces odbywa się w przy użyciu ciśnienia w granicach od 200 do 300 bar. Następnie żerdź jest stopniowo wysuwana z gruntu, w efekcie czego powstaje betonowy walec o danej wysokości.