logo
  • banner

młot wyburzeniowy

Charakterystyka młotów wyburzeniowych

Dodano 15.11.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Młot wyburzeniowy to narzędzie niezwykle przydatne podczas prac rozbiórkowych albo generalnych remontów. Jak wskazuje nazwa, możemy wyburzyć dzięki niemu betonowe czy ceglane konstrukcje, jednak na tym zastosowanie młota się nie kończy. Korzystając z młota skujemy powierzchnie stworzone z różnorodnych materiałów budowlanych – takich jak posadzki, płytki ceramiczne, okładziny. Wybijemy również otwory w żelbecie, rozbijemy kamieniste podłoże, a nawet zerwiemy asfalt.

Jaki młot wyburzeniowy wybrać?

Kiedy zamierzamy kupić albo wynająć młot wyburzeniowy, powinniśmy zdecydować się na taki, który będzie najwłaściwszy do realizacji zadania, jakie stoi przed nami. O różnicach pomiędzy poszczególnymi modelami stanowią przede wszystkim: moc silnika, energia i częstotliwość udaru oraz waga narzędzia. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Większa moc silnika to nie tylko większa efektywność pracy, ale także mniejsza skłonność do przegrzewania się. Ma to duże znaczenie, jeśli młot ma być wykorzystywany długo i intensywnie. Moc młotów wyburzeniowych mieści się zwykle w przedziale od 1000 do 2000 watów.

Energia udaru to parametr decydujący o sile skuwania. Nie musi być bardzo duża, kiedy pobyć się chcemy starych płytek łazienkowych – ale jeżeli musimy zerwać asfalt… Dostępny zakres jest tutaj bardzo duży, od 7 do ponad 70 dżuli.

Częstotliwość udaru mieści się natomiast w przedziale od 1000 do 4000 udarów na minutę. Dobrze jest wybrać młot, który pozwala na łatwą regulację tego parametru zależnie od potrzeb.

Waga młota decyduje natomiast nie tylko o komforcie pracy operatora narzędzia. Wiadomo, lżejszym urządzeniem łatwiej się posługiwać, jednak to cięższy młot będzie potrzebny do trudniejszych zadań wyburzeniowych.

Pozostałe funkcjonalności, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze młota wyburzeniowego, to rodzaj mocowania, osłona przeciwpyłowa, kontrola wibracji i automatyczne smarowanie.