Czym jest i jak działa przesiewacz?
Przesiewacz budowlany jest maszyną wykorzystywaną do podziału materiałów sypkich – na przykład kruszywa, piasku i żwiru. Samo przesiewanie polega na sortowaniu materiałów budowlanych za pomocą sit umieszczonych w przesiewaczu. Te produkty rozdzielane są na kilka frakcji pod względem wielkości ziaren. Następnie jako produkt końcowy każdego przesiewu są dalej wykorzystywane w praktyce – na przykład jako materiał do zaprawy murarskiej lub betonu.
Przesiewacz jest niezbędny na placu budowy, ponieważ umożliwia precyzyjny i szybki podział materiałów. Warto wspomnieć, że podział dotyczy również oddzielenia produktów sypkich od wilgotnych, które są dodatkowo pozbawione wszelkich zanieczyszczeń lub kamieni.
Proces przesiewania – etapy
Aby zrozumieć mechanizm działania przesiewacza, niezbędne okaże się poznanie poszczególnych etapów przesiewania materiałów sypkich. Wyróżnia się:
- Sortowanie pierwotne – polega na usunięciu gliny oraz innych zanieczyszczeń. Miarą sukcesu jest przesiewacz, który będzie odporny na zatykanie otworu, przez który przechodzi materiał, a także na uszkodzenia spowodowane aplikacją dużych kamieni. W tym etapie główną rolę odgrywają przesiewacze wibracyjne.
- Sortowanie wtórne operacyjne – w trakcie sortowania wtórnego materiał budowlany jest sortowany na frakcje, które będą spełniać wymogi technologiczne. Powinien mieć także odpowiednią wielkość ziaren, dlatego otwory sortownicze posiadają wielkości w zakresie od 2 mm do 2 cm.
- Sortowanie końcowe – skupia się na kolejnych podziałach materiału, aby ostateczne frakcje były zgodne z wymaganiami produkcyjnymi. Powinny charakteryzować się jednakową ilością ziaren i czystością. Zapewnia to stała ostrość przesiania występująca w przesiewaczach.
Jaki przesiewacz wybrać?
Istnieje kilka rodzajów przesiewaczy, wśród których warto skupić się na mobilnych. Nie zawsze jednak trzeba kupować tę maszynę, ponieważ bardzo dobrym pomysłem jest wynajem przesiewacza mobilnego. Najczęściej posiada gąsienicowy lub kołowy system przemieszczania się, dlatego z łatwością można transportować kruszywo.
Przy wyborze przesiewacza należy kierować się także rodzajem materiału budowlanego. Dotyczy to również jego wilgotności oraz granulacji. W przypadku kruszyw bardzo dobrze sprawdzi się przesiewacz wibracyjny, natomiast przy sortowaniu ziemi lub kompostu przesiewacz bębnowy.